Jak pisać lepiej, czyli 7 nieoczywistych wskazówek copywriterskich

Wysłany przez:

Lekkie pióro, nienaganna ortografia i kreatywność – czy to wystarczy, aby zostać copywriterem? Na początek – być może. Z czasem jednak, chcąc pisać coraz lepiej, trzeba się nieco wysilić i podjąć nowe działania. Jeśli jesteście ciekawi, jakie warto wykonać kroki i co zrobić, aby być lepszych copywriterem, ten artykuł jest dla Was – znajdziecie w nim wskazówki, które pomogą Wam rozwinąć umiejętności!

1. Czytaj, czytaj, czytaj

By zostać copywriterem, musisz dużo czytać – głoszą poradniki dla osób, które pragną rozpocząć swą copywriterską karierę. Niewiele mówi się jednak o tym, jak ważne jest, by nie spoczywać na laurach i czytać również wtedy, gdy początki mamy już dawno za sobą. Warto sięgać po różnego rodzaju treści, dedykowane różnym grupom odbiorców – od powieści, bo artykuły blogowe, scenariusze, broszury i newsy.

2. Rozwijaj warsztat

Nawet jeśli piszecie dobrze, warto się postarać, aby pisać… jeszcze lepiej! Korzystajcie więc z dostępnych kursów, warsztatów i szkoleń. Dzięki nim rozwiniecie swój warsztat, dopracujcie styl, a jakość tworzonych przez Was treści wyraźnie wzrośnie. W pracy nad warsztatem pomocne mogą okazać się konsultacje z copywriterami z większym stażem. Może warto poprosić o kogoś o tego rodzaju wsparcie?

3. Sprawdzaj błędy

W swoich własnych artykułach czasem trudno dostrzec nawet najbardziej oczywistych pomyłek. Niekiedy łatwiej jest zobaczyć je w cudzych! Krytyka pracy innych copywriterów, tylko pozornie wydaje się nie na miejscu – w rzeczywistości może okazać się cenną lekcją. Warto więc poświęcać czas na lekturę zarówno blogów pisanych przez copywriterów, jak i różnego rodzaju tekstów na stronach internetowych.

4. Pisz dla siebie

Nim copywriter zacznie pisać dla innych, zwykle pisze dla samego siebie – dla przyjemności, by dopracować warsztat i stworzyć portfolio. Niestety, wielu copywriterów porzuca własne projekty i po podjęciu płatnych zleceń rezygnuje z pisania dla własnej przyjemności. To błąd, który może sprawić, że prędko poczuje wypalenie i niechęć do swojej pasji.

5. Najpierw pisz, potem redaguj

Nic bardziej nie spowalnia pracy copywritera niż kilkukrotne sprawdzanie jednego zdania czy akapitu. Jeśli dobrze Wam się pisze i wiecie, co chcecie przekazać w kolejnych zdaniach, nie przerywajcie, by na bieżąco poprawiać stylistyczne czy składniowe błędy. Zróbcie to sam koniec, gdy artykuł będzie już napisany. Pamiętajcie, że pisanie i redagowanie treści to dwa zupełnie inne zadania, które powinny następować bezpośrednio po sobie.

6. Czytaj na głos

Większość poradników dla copywriterów nakazuje, by po napisaniu przeczytać tekst przynajmniej jeden raz. My polecamy Wam czytanie tekstów na głos. Dzięki temu będziecie wstanie ocenić, czy rzeczywiście artykuł jest napisany poprawnie, czy nie popełniliście w nim błędów i nie użyliście nieodpowiedniego, niestosowanego na co dzień słownictwa.

7. Skracaj zdania

Gdy pisany przez copywritera tekst musi osiągnąć określoną liczbę znaków, zdania często stają się zbyt długie. Skracajcie je usuwając z nich wszystko, co niezbędne, m.in. niewiele wnoszące do Waszych tekstów przymiotniki. Dzięki temu artykuły będą znacznie mniej skomplikowane i przyjemniejsze w odbiorze.

Pisanie artykułów na zlecenie wymaga nie tylko samodyscypliny, ale także lekkiego pióra i kreatywności. Chcąc pisać coraz lepiej, nie wolno zapominać również doskonaleniu posiadanych już umiejętności. Nie spoczywajcie więc na laurach – przepisem na sukces jest nieustanny rozwój i praca! Jeżeli potrzebujesz wsparcia skorzystaj z naszych warsztatów lub indywidualnych konsultacji z marketingu internetowego na których poruszamy zagadnienia z tworzenia poczytnych tekstów oraz content marketingu.

0

Plan na pozyskanie ruchu czy strona www. Co w pierwszej kolejności?

Wysłany przez:

Kręta droga. Tak w najprostszy sposób można opisać początkowe przygody klientów z marketingiem internetowy. Historia zazwyczaj wygląda podobnie. Na samym początku klient zleca zbudowanie strony internetowej oraz przygotowanie treści. W kolejnym kroku zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób pozyskać na nią ruch. Trafia pod skrzydła agencji SEM i bardzo często zmuszony jest do większej lub mniejszej przebudowy swojego serwisu. Dochodzimy więc do sytuacji, w której klient dwa razy wydaje pieniądze w zasadzie na to samo. Czy można tego uniknąć?

Można. Wystarczy zaplanować odpowiednią strategię pozyskiwania ruchu przed zleceniem prac nad wykonaniem samej strony www. Taki zabieg pozwoli od razu wykonać stronę internetową w oparciu o konkretne elementy, które będą skutkować natychmiastowym pozyskaniem ruchu z różnych źródeł.

Analiza konkurencji

Niezależnie od branży, kategorii lub sposobu prowadzonej działalności warto poszukać swojej niszy. Pierwszą rzeczą, którą warto wykonać przed zaplanowaniem pozyskania ruchu powinna być analiza konkurencji. To ona da nam odpowiedzi, z jakich fraz pozyskują oni ruch, jak „ciężkie” są to frazy, jaki dają potencjał na przyszłość i czy przypadkiem nie zagospodarowali tematów związanych z naszą ofertą (w której np. czujemy się lepsi).

Google Ads przed SEO

Jeżeli zakładamy, że konkretne frazy będą dla nas dobre z punktu widzenia naszego modelu biznesowego warto je na początku przetestować w praktyce, poprzez przeprowadzenie kampanii linków sponsorowanych (Google Ads) w samej wyszukiwarce. Frazy ogólne będą mocno konkurencyjne i nie zawsze zapewnią nam odpowiedni poziom konwersji. Dlatego warto wykorzystywać tego typu narzędzie nie tylko w przypadku akcji promocyjnych i pozyskiwania klientów, ale również w celu przeprowadzenia testów, które dadzą nam odpowiedź, w które frazy możemy „zainwestować” nasze przyszłe działania copywriterskie oraz link buildingowe.

Treści na stronie

Częstym błędem jest brak przygotowania odpowiedniej jakości treści na nową stronę www. Zdarza się, że klienci przygotowują je w oparciu o katalogi, informacje producenckie lub powielają je z innych stron. Odpowiednia treść na stronie, to nie tylko gwarancja pozyskania ruchu, to również wasz wyróżnik na tle konkurencji. Unikalność oraz dobra jakość w dopasowaniu do tego, czego faktycznie poszukują klienci daje dopiero upragniony efekt w postaci wyższej konwersji. Treść jest najważniejsza i żadne inne „magiczne” zabiegi nie dadzą wam więcej niż dobrze przygotowany content.

Analiza

W marketingu naprawdę nie ma żadnej magii. Zanim traficie odpowiednio ze strategią musicie testować, a aby testować potrzebne są dane. Dlatego samo prowadzenie firmowej strony www czy bloga nie kończy się jedynie na dostarczaniu treści, optymalizacji i link buildingu. To również proces analizy danych, które wynikają z odpowiednio zaimplementowanych narzędzi statystycznych. To proces ciągłego poprawiania i poszukiwania nowej niszy. Google Analytics da Wam bardzo dużo odpowiedzi na wiele pytań. Pokaże wam między innymi waszą prawdziwą grupę docelową, która może bardzo różnić się od tej, o której sądzicie, że nią jest.

Nie rzucaj się od razu na social media

Dlaczego? Bo w bardzo niewielu strategiach to źródło ruchu może być stałym corem dostarczania ruchu. Social media dodatkowo charakteryzują się wielką emocjonalnością i konkretnymi intencjami userów. Czy ty szukając rozwiązania swojego problemu niezależnie jaki on byłby rozpoczynasz swoją drogę od Facebooka czy Twittera? Czy raczej szukasz konkretnych odpowiedzi w Google? Social media mega być idealnym uzupełnieniem strategii pozyskania ruchu i warto z nich korzystać realizując konkretne cele (np. promocyjne przy użyciu Facebook Ads). To jednak nie zapewni Ci stałego oraz stabilnego ruchu na stronie.

Zanim zlecisz stronę zaplanuj pozyskanie ruchu

Proponujemy odwrócić kolejność. Zanim wykonasz stronę skontaktuj się z agencją SEM w celu stworzenia strategii pozyskania ruchu. To bardzo logiczne posunięcie, które pozwoli zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Wykonanie takiego raportu pozwoli Ci zaplanować wszystkie działania na długi okres czasu i konsekwentnie krok po kroku ten plan realizować eliminując przypadkowe działania. Jeżeli pozwala Ci na to czas skorzystaj ze szkoleń dot. marketingu internetowego na których poruszane są strategie pozyskania ruchu. Taka wiedza nigdy nie zaszkodzi a może jedynie pomóc w trakcie prowadzenia każdego biznesu. Potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas: biuro@semgo.pl.

0

Marketing internetowy – warsztaty z Akceleratorem Wiedzy!

Wysłany przez:

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? W bardzo prosty sposób! Wystarczy dołączyć do warsztatów organizowanych przez Akcelerator Wiedzy w Bydgoszczy. 3 ścieżki rozwojowe przewidziane na 4 kwartał 2019 roku. To wszystko w otoczeniu innych przedsiębiorców. Zainteresowani?

Mam przyjemność poprowadzić w tym „sezonie” warsztaty z marketingu internetowego. Biorąc pod uwagę atmosferę, która panowała w pierwszym okresie naszych spotkań spodziewam się naprawdę wielu niezapomnianych chwil. Akcelerator Wiedzy to wyjątkowa inicjatywa biznesowa. Łączy lokalnych przedsiębiorców, daje przestrzeń do wymiany doświadczeń i przede wszystkim rozwija.

4 Października ruszają pierwsze ścieżki warsztatowe. Zaczynamy od marketingu internetowego. Czego mogą spodziewać się nowi uczestnicy? Przede wszystkim niesamowitej atmosfery, którą tworzą członkowie Akceleratora Wiedzy w Bydgoszczy.

Zaczynamy od podstaw

Pierwsze spotkanie będzie miało charakter wprowadzający. W raz z kolejnymi spotkaniami będziemy rozwijać wiedzę o dodatkowe elementy. Z naszych spotkań przedsiębiorca wyjdzie z uzupełnioną wiedzą dot. metod pozyskiwania ruchu na stronę internetową. Dowie się, w jaki sposób planować swoją strategię promocyjną i dlaczego warto inwestować w SEO (podkreślam słowo inwestować!).

Jakie zagadnienia poruszymy?

W trakcie naszych spotkań będziemy rozmawiać od ogółu do szczegółu. Ważnym elementem będzie przedstawienie pojęć teoretycznych. Bo od teorii przejdziemy bardzo szybko do praktyki. Jakich zagadnień możecie się spodziewać w trakcie szkolenia?

  • SEO (w tym optymalizację oraz link building)
  • Copywriting
  • Google Analytics
  • Google Ads
  • Buzz Marketing
  • SEO PR/SERM

Pierwsze spotkanie planowane jest na 4 października 2019, następne w każdy pierwszy piątek kolejnego miesiąca. Zajęcia będą trwały 150 -180 minut a koszt jednorazowego uczestnictwa to 119 zł netto. Więcej informacji w tym zapisy na poszczególne ścieżki  (jest ich więcej w tym personal branding) pod adresem: https://akceleratorwiedzy.pl/. Dodatkowo zapraszam do zapoznania się z krótkim wywiadem dot. przyszłej ścieżki: https://akceleratorwiedzy.pl/marketing-internetowy-po-bydgosku-wywiad/.

0

Jak pozyskać ruch na stronę www? 5 pewnych sposobów!

Wysłany przez:

Strona internetowa bez stałego i systematycznego ruchu, to jak roznoszenia ulotek po pustyni. Można. Tylko po co? Od tego zdania rozpoczęliśmy nasz gościnny wpis w serwisie BydgoskieMarki.pl. Jeżeli jesteście zainteresowani pewnymi sposobami na pozyskanie ruchu serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. 

Artykuł dostępny pod adresem: http://www.bydgoskiemarki.pl/2019/08/25/jak-pozyskac-ruch-na-strone-internetowa/.

0